news
1400/9/2

برگزاری دهمین نشست کمیسیون مشترک جاده ای ایران و گرجستان

دهمین دور نشست کمیسیون مشترک جاده‌ای ایران و گرجستان روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۷ و ۲۸ آبان با میزبانی آژانس حمل‌ونقل زمینی گرجستان، با شرکت نمایندگان سازمان های حمل‌ونقل جاده‌ای و تشکلهای صنفی طرفین، درتفلیس برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ، در این نشست، طرفین درخصوص توسعه مناسبات حمل‌ونقل دوجانبه در حوزه کالا، از سرگیری حمل ونقل بین المللی مسافر بین دو کشور، احیاء و تعمیق ترانزیت منطقه‌ای و حمایت از عضویت در کنوانسیونهای بین‌المللی حمل‌ و نقلی به تبادل نظر پرداختند.
جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی با ارزیابی نشست های دو روزه، برگزاری نشست های مشترک حمل‌ونقلی و تجاری به منظور رفع مشکلات، ابهامات عملیاتی طرفین و موانع بهره‌برداری حداکثری از قابلیتهای دوجانبه را حائز اهمیت دانست.
وی خاطرنشان کرد: اهمیت تقویت راهگذرهای فراگیر جهت تسهیل تردد جاده‌ای محموله ها و حمایت ازفضای رقابت با شقوق متنوع حمل‌ونقلی لزوم استفاده از فرصتهای مطلوب همکاری را دوچندان ساخته است .
وی با اشاره به سه دهه سابقه انعقاد موافقتنامه حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای تهران - تفلیس بعنوان یکی از نخستین کشورهای درمنطقه و پس ازاستقلال گرجستان، آن را به عنوان الگوی موفق از همکاری و مشارکت درحوزه ترابری منطقه ای قلمداد کرد و برگزاری منظم نشستهای همکاریهای حمل‌ونقل جاده‌ای را گامی رو به جلو برای یافتن پتانسیل های دو وچندجانبه ای نوین حمل ونقلی ارزیابی نمود.
هدایتی در خصوص نتایج دو روز نشست همچنین اظهار داشت: در این نشست موارد متعددی از جمله بررسی روند تردد ناوگان طرفین به مقصد و عبوری از قلمرو یکدیگر، مشکلات جاری مرزی، حمل‌ونقلی و اجرایی تردد رانندگان طرفین در قلمرو یکدیگر، تاکید بر ضرورت تسریع در موافقتنامه راهگذر خلیج فارس _ دریای سیاه، بررسی شیوه‌های بهره‌برداری طرفین از بنادر یکدیگر، تحلیل زمان و هزینه‌های عبور ناوگان، تسهیل فرایندهای مرزی و حمل‌ونقلی و تجاری تردد ناوگان مورد تبادل نظر طرفین قرارگرفت.
هدایتی در ادامه با اشاره به تلاشهای به‌عمل آمده جهت برنامه‌ریزی نشست حاضر پس از برگزاری نشست متناظر با طرف آذربایجانی خاطرنشان نمود:
طرف ایرانی با ارائه تفصیلی نسبت به اهمیت تقویت ترانزیت منطقه‌ای برپایه برشمردن مزیتهای ترانزیتی چندجانبه بر اهمیت احیای تردد ناوگان عبوری طرفین به قلمرو یکدیگر از جمله مسیر کوتاهتر و ارزانتر و جایگزین مسیرهای سنتی تاکید نمود و مقرر شد جهت ارزیابی مشکلات و ارائه گزارشهای تحلیلی، جزئیات و ملاحظات تردد ناوگان طرفین به قلمرو یکدیگر مورد بررسی جامع قرار گرفته و ترتیبات اجرایی در اسرع وقت مورد هماهنگی قرارگیرد.

هدایتی همچنین درخصوص همکاری چندجانبه گفت ؛ پشتیبانی متقابل از عضویت یکدیگر در کنوانسیون ها و اتحادیه‌های حمل‌ونقلی و موضوعات نشست آتی اجلاس شش جانبه حمل و نقلی ایران ، گرجستان ، بلغارستان، یونان ، ارمنستان ،اذربایجان نیز مورد بررسی ودیدگاههای مشترک برای تبلور اهداف این نشست مورد تاکید قرار گرفت .
گفتنی است، هیئت ایرانی که از مرز پل قرمز، گذرگاه زمینی جمهوری آذربایجان وارد گرجستان شده بود، در پایان نشست ضمن بازدید از بنادر پوتی و باتومی و نیز از مرز زمینی سارپی، گذرگاه مرزی با ترکیه و گرجستان از جزئیات وضعیت تخلیه و بارگیری، فرایندهای گمرکی و برنامه‌های آتی توسعه بنادر گرجستان مطلع گردیده و بر ضرورت توسعه مناسبات تجاری و حمل‌ونقلی منطقه‌ای و برگزاری کارگاه های مدیریت مرزی بین دو کشور برای تبادل تجربیات بین مدیران میانی تاکید کردند.

منبع:rmto.ir